Ereksiyon sorununu tamamen ortadan kaldıracak mutluluk çubuğu ameliyatı, spinal anestezi denilen sadece belden aşağısının uyuşturulduğu veya genel anestezi denilen tam uyutma işlemlerinden biri kullanılarak yapılabilir. Temel amaç peniste ereksiyonu sağlayacak mutluluk çubuğu protezinin penis içerisine cerrahi operasyonla yerleştirilmesi esasına dayanır.

Ameliyattan önce genital bölge traş edilir. İdrar toplamak için bir kateter ve antibiyotikler veya diğer ilaçlar için bir damar içi serum yerleştirilir. Cerrah karnınızın alt kısmında, penisinizin tabanında veya penisin başının hemen altında bir kesi yapar. Daha sonra bir ereksiyon sırasında normalde kanla dolu olan penis içindeki doku gerilir. İki şişirilebilir mutluluk çubuğu silindiri daha sonra penisinizin içine yerleştirilir.

İki parçalı bir şişirilebilir cihaz seçtiyseniz, sıvı haznesi, boşaltma vanası ve pompa skrotumunuzun içine yerleştirilir. Üç parçalı bir cihazla, pompa skrotumunuza gider ve sıvı tankı karın duvarının altına yerleştirilir. Son olarak cerrahınız kesileri kapatır. Mutluluk çubuğu ameliyatı 30 dakika ile bir saat arasında sürebilir. Genellikle ayakta tedavi bazında yapılır.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyattan sonra, ameliyat bölgesine nasıl bakılacağı ve pompanın nasıl kullanılacağı konusunda talimatlar verilecektir. Birkaç gün veya birkaç hafta ağrı kesiciye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz muhtemelen enfeksiyon olasılığını azaltmak için antibiyotik yazacaktır.

Birkaç gün içinde işe dönebilirsiniz, ancak tamamen iyileşmeniz birkaç hafta alabilir. Mutluluk çubuğu ameliyatı sonrası yaklaşık dört ile altı hafta içinde cinsel aktiviteye devam edebilirsiniz. Çoğu hasta işlemden sonra oldukça hızlı bir şekilde iyileşir, ancak ameliyatla ilişkili şişliğin geçmesi haftalar alabilir. Ameliyattan sonraki ilk hafta ağrılar düzelmelidir.

Protez Sonrası İyileşme

-Buz Paketi

Geçirilen mutluluk çubuğu ameliyatı sonrası ilk iki gün içinde şişliği sınırlamak için testislerin üzerine ve penise buz paketleri konulabilir. Buzu uzun süre ciltle doğrudan temas halinde bırakmamaya dikkat edin.

-Şişme

Belirtildiği gibi, ameliyattan sonra orta derecede testis bölgesinde şişlik olması normaldir. Şişlik şiddetliyse (orta derecede bir turuncudan daha büyükse) veya çok miktarda sıvı tüketiyorsanız (günde birkaç pedi ıslatıyorsanız) cerrahınızla iletişime geçin. Spor kayışı veya sıkı iç çamaşırı şeklindeki testis torbası desteği, şişmeyi sınırlamaya yardımcı olacaktır.

-Yüzme, Yıkanma

Ameliyattan 2 gün ile 3 gün sonra duş almaya başlayabilirsiniz. Suyun kesiği yıkamasına izin verin, ancak alanı fırçalamayın. Ameliyattan sonraki ilk 10 gün küvet banyoları tavsiye edilmez. Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonrasına kadar yüzmekten kaçınılmalıdır. Banyolar ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra başlayan şişlik ve rahatsızlığı azaltmak için faydalıdır.

-Kesi Drenajı

Ameliyattan sonra az miktarda kan pansumanları 3 gün boyunca lekeleyebilir. Bu sorun genellikle kendiliğinden duracaktır. İlk birkaç gün ameliyat bölgesine iki veya üç gazlı bez ekleyerek iyileşme sürecine yardımcı olacak ve giysilerinizi temiz tutmaya yardımcı olacaksınız. Dikişler çözülür maddeden üretilmiştir ve alınmaları gerekmez. Genelde birkaç gün süreyle kullanacağınız ağrı kesici ilaçla eve gönderileceksiniz.

Normal Aktivite

Çoğu hasta, mutluluk çubuğu operasyonu sonrası aynı gün evde hafif aktiviteler için dolaşabilir. Ameliyattan sonra bir hafta skrotal destek (spor kayışı) takmanız ve iki hafta boyunca ağır aktiviteyi azaltmanız önerilir. Bir gün içinde işe dönebilirsiniz, ancak ağır kaldırmayı veya herhangi bir uzun yürüyüş veya koşmayı sınırlamalısınız.

Cinsel Aktivite

Ameliyat sonrası mutluluk çubuğu tipik olarak ilk kez bir muayenehane ziyaretinde şişlik azaldığında aktive edilir (şişirilir). Bu genellikle 4 ila 6 hafta arasında gerçekleşir. Bu zamanda cinsel ilişkiye girmeye başlayabilirsiniz.

Hekime Ne Zaman Bildirilmeli

Şişlik şiddetliyse veya çok miktarda sıvı çekiyorsanız (günde birkaç pedi ıslatarak) cerrahınızla iletişime geçin. Mutluluk çubuğu yerleştirildikten sonra cerrahınızla iletişim kurmanızın diğer nedenleri arasında 2 gün sonra kötüleşen ağrı, kesi yeri çevresinde artan kızarıklık veya hassasiyet veya 38 dereceden yüksek ateş yer alır.

You might also enjoy: