تعدادی روش مختلف وجود دارد که باغبانان برای تکثیر گیاهان جدید از آنها استفاده می کنند. بذرها واضح هستند ، اما همیشه آسان نیستند ، زیرا بعضی از بذرها برای مدتی به خواب می مانند یا اینکه در چه شرایطی رشد می کنند ، خاص هستند. اگر قبلاً گیاه اصلی دارید ، می توانید از طریق که

رایج ترین روش های تکثیر گیاهان:

بذرها – بارزترین روش تکثیر طبیعت.

تقسیم – گلدان ریشه گیاه را ببرید یا جدا کنید تا آن را به چندین گیاه جداگانه جدا کنید. گیاهان چند ساله ، برخی گیاهان خانگی و برخی درختچه ها با این روش به خوبی تکثیر می شوند.

قلمه زدن – این روش نیاز به بریدن بخشی از ساقه یا گاهی برگ و قرار دادن آن در محیط ریشه زایی مانند شن و ماسه دارد. بعضی قلمه ها با قرار دادن ساقه ها در آب تا زمانی که ریشه ها شکل بگیرند ، کار می کنند. این روش با شاخه های اصلاح شده بسیاری از انواع مختلف درختان کاملاً کار می کند.

انواع قلمه ها

چندین نوع قلمه وجود دارد که در زیر ذکر شده است:

1. قلمه های علفی از گیاهان غیر چوبی و علفی تهیه می شوند. هنگام برش این نوع گیاه ، یک قطعه ساقه 3 تا 5 اینچی از گیاه اصلی جدا می شود و برگهای نیمه پایینی ساقه برداشته می شود. درصد بالایی از قلمه ها ریشه دارند و آنها خیلی سریع این کار را انجام می دهند.

2. قلمه های چوب نرم از رشد نرم ، آبدار ، رشد جدید گیاهان چوبی در نقطه گل زامفولیا ای که شروع به سخت شدن یا بلوغ می شوند تهیه می شود. شاخه ها زمانی مناسب هستند که هنگام خم شدن به راحتی خرد شوند و با توجه به سن هنوز برگهای برگ ریزنمونه داشته باشند. اواخر بهار ، اوایل تابستان بهترین زمان برای قلمه زدن است ، هنگامی که شاخه ها نرم و لطیف هستند ، هرچند باید مراقب باشید تا خشک نشوند. این نوع قلمه ها به سرعت ریشه می دهند.

3. قلمه های نیمه سخت معمولاً از چوب نیمه بالغ رشد فصل جاری ، بلافاصله پس از یک رشد رشد تهیه می شوند. قلمه های نیمه چوب سخت در اواخر تابستان تا اوایل پاییز ساخته می شوند و سفت هستند و برگ ها اندازه بالغ دارند. بسیاری از درختچه های همیشه سبز برگ سبز و برخی از درختان سوزنی برگ با این روش تکثیر می شوند.

4- قلمه های چوب سخت از ساقه های خفته و بالغ در اواخر پاییز ، زمستان یا اوایل بهار ، معمولاً از گیاهان خوابیده گرفته می شوند. چوب محکم است و به راحتی خم نمی شود. بیشتر قلمه های چوب سخت برای درختچه های برگریز استفاده می شود اما می تواند برای بسیاری از گیاهان همیشه سبز استفاده شود.

You might also enjoy: